16 грудня 2017 р.

Шкабко Марія Василівна

Сталінський терор забуттю не підлягає. Хроніка репресій

Дата: 2017-05-19

Цього року виповнюється 80-річчя Великого терору – масових політичних репресій 1937 – 1938 років. Намагаючись позбавити наш народ його національної свідомості, історичної пам’яті та прагнення до свободи, мільйони українців було закатовано у застінках НКВС, розстріляно, відправлено у табори, тюрми, висилки. Їм було винесено смертні вироки лише за те, що були українцями і мали сміливість говорити про це вголос. Мільйонам виносились вироки без суду та слідства. Були вироки просто за вірші, де висвітлено любов до рідного краю. Судили за участь в національно-визвольній боротьбі проти комуно-більшовицького ярма. Прихід у вересні 1939 року нових червоних московських окупантів з їх системою нищення українців і українства відкрив очі, навіть тим засліпленим волинянам про так званий «земний комуністичний рай» СРСР, а українців - патріотів землі рідної чекали масові мори в тюрмах, депортації, концтабори.

На виконання указу Президента України, з метою утвердження ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного покоління об’єктивної інформації про доленосні події в Україні XX століття, а також вшанування патріотизму й мужності громадян, у Маневицькому професійному ліцеї 19.05.2017 року проведено інформаційний тематично-виховний захід до 80-роковин Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років – «Сталінський терор забуттю не підлягає. Хроніка репресій». У заході взяли участь учні 1 та 12 груп. Підготовлено тематичну виставку архівних документів та фотоматеріалів у кабінеті історії «Реабілітовані історією», зібрано фотоматеріали та спогади репресованих осіб. Викладач історії Н.В. Котик розповіла учням ліцею про трагічні долі репресованих у таборах Сибіру, продемонструвала фотографії засуджених органами НКВС. Учні ліцею допомагають викладачу у пошуку матеріалів для написання науково- дослідницької роботи «Шлях «на білі ведмеді» – дорога болю та страждань». Побувавши на просторах Сибіру влітку 2014 року, викладач історії поділилась з учнями цікавим історичним дослідницьким матеріалом, який привезла з тих далеких країв. Учнів зацікавили спогади українців, висланих у 1937-1940 роках до тюрем Новосибірська, Кемерово, Маріїнська.

Сталінський  терор забуттю не підлягає.

Викладач Н.В. Котик на місці меморіального комплексу Сибірського табору у місті Маріїнськ.

Місто Маріїнськ, Сибірський табір

Сталінський  терор забуттю не підлягає.

Кирка та кайло, як символи непосильної праці у таборах Сибіру

Сталінський  терор забуттю не підлягає.

Виставка матеріалів до 80-х роковин жертвам Великого терору 1937-1938рр.