4 грудня 2016 р.

Вітаємо з Днем Народження:

День пам’яті жертв політичних репресій

Дата: 2016-05-21

Найвищий Еверест людської пам’яті – книга Андрія Бондарчука «Обірване коріння нації», в якій йдеться про трагічну долю трьох сіл – Гриви Камінь-Каширського, Соб’ятин Маневицького, Вовчак Турійського районів, - що були поруйновані і знищені радянською владою.

У рамках заходів до Дня пам’яті жертв політичних репресій учні ліцею побували у Маневицькому краєзнавчому музеї, де відбулася зустріч зі свідком тих жахливих подій Василем Коніщуком з Гриви (нині він проживає в селі Замостя Маневицького району), який розповів про трагічні сторінки своєї історії. Як зауважив очевидець, радянська влада жорстоко помстилась населенню за підтримку дій УПА, «добровільно» переселивши людей у південні та східні області.

У селі Грива проживало 780 чоловік. А в 1950-му Сталін видав указ, згідно з яким третину Західної України потрібно було переселити у південні області. Із спогадів Василя Коніщука: «Нас вивозили, як худобу: кого за провину в Сибір, кого на Дніпропетровщину. Більшість жителів с. Грива розмістили у п’яти селах Дніпропетровської області. Лише після смерті вождя виникла можливість повернутися назад на батьківщину. Але представники влади сказали, що село ліквідоване і ми не маємо права тут жити. Люди плакали, кричали діти, коли руйнували наші будинки. Пороз’їжджались хто куди. Ми переїхали до родичів у Замостя».

Щезло село з лиця землі, але ми маємо пам’ятати: коли прагнемо збудувати нову Україну, треба знати її історію.

День пам’яті жертв політичних репресій