15 листопада 2019 р.

Остапчук Галина Зотівна

Книш Галина Григорівна

Співбесіда: мовчати чи говорити?

Дата: 2019-02-25

Автор: Харчук В.В.

Співбесіда — завжди відповідальна мить в кар’єрі, адже від кожного слова може залежати її результат. Не достатньо старанно обдумувати кожне слово перед тим, як сказати, важливо також знати, коли говорити, а коли краще промовчати. Почуття міри в діалозі, правильні паузи і впевнена мова залишають враження адекватної бесіди і приємного співрозмовника.

Мовчання — золото. Взагалі, мовчати під час важкої розмови — найлегше. Сів собі на стілець зручнесенько і мовчиш, нехай тобі розповідають, дивляться на тебе, оцінюють. Але позицію мовчазного слухача на співбесіді спочатку потрібно заслужити: розповісти щось самому або повноцінно відповісти на всі запитання. Тому, якщо ви зібралися на зустріч з працедавцем, ви повинні розуміти, що відмовчуватися не можна. Інша справа — намагатися відчути, коли краще перестати розмовляти.

За якими ознаками можна зрозуміти, що час помовчати:

• Співрозмовник слухає вас неуважно — зиркає тихенько на годинник, позіхає або блукає поглядом. Швидше за все, йому нецікаво те, що ви говорите, тому не витрачайте час на непотрібну розмову.
  • На обличчі співрозмовника можна легко прочитати здивування. Це може бути особливий вираз очей, підняті брови, скептична або здивована посмішка. Можливо, ви сказали щось «зайве». І тут важливо не зробити одразу іншу помилку — не почати довго пояснювати те, що сказали не подумавши, щоб нівелювати напругу миті. Акуратно завершіть свою промову — співрозмовник сам запитає про те, що вас хвилює.
  • Співрозмовник намагається щось сказати, піднімає підборіддя або робить зупиняючі знаки рукою. Так він може давати зрозуміти, що хоче щось уточнити, запитати або зробити ремарку, тобто перервати вас. До таких жестів краще ситуацію не доводити, але якщо ви вже помітили бажання співрозмовника вас перервати, не намагайтесь оставити останнє слово за собою.
  • Ви говорите про щось дуже особисте. Так трапляється, що нерідко кандидати, самі того не помічаючи, переходять на відвертість — розповідають деталі свого особистого життя, діляться справжніми причинами звільнень, розкривають душу. Але якщо вчасно зупинитися, можна ще врятувати ситуацію.
  • Ви говорите і відчуваєте, що формулювати думки вам складно. Зупиніться, не потрібно вправлятися у викривленні мови, адже ви можете запам’ятатися співрозмовнику таким, що затинається і важко підбирає слова.

Слово — алмаз. Відомо, що інтерв’ю побудовано на запитаннях і відповідях. І від вміння відповісти розгорнуто і повноцінно, але в той же час доступно і коротко, залежить загальне враження від розмови. Не поводьте себе так, ніби вас допитують або виснажують тортурами. Будьте готові швидко реагувати, говорити гладко і впевнено. Крім простих відповідей на запитання, дуже виграшно виглядає вміння представляти себе самостійно. Не всюди практикується такий тип розмови, але здатність взяти ініціативу і зважено розповісти про себе і свої досягнення, суттєво збільшить ваші шанси.

Як можна зрозуміти, що саме час взяти слово:

• Ви відповіли на запитання коротко і без пояснень, а співрозмовник мовчить. Швидше за все це свідчить, що він не задоволений вашою відповіддю і чекає продовження. Навіть якщо вам немає більше що сказати, повторіться ще раз, але іншими словами, більш розгорнуто. Можливо, це прояснить ситуацію і співбесіда продовжиться.
  • Вам пропонують розповісти про себе, запитують про ваші досягнення або плани. Мовчати не можна в жодному випадку. Це ваш вихід. Навіть якщо самопрезентація вам дається нелегко заздалегідь підготуйте кілька перших речень, щоб не розгубитися з самого початку. Зазвичай цього достатньо.
  • На обличчі інтерв’юера читається розчарування і він замовкає. Спробуйте реабілітуватися і розговорити співрозмовника. Для таких випадків майте напоготові запитання про компанію, загального характеру — про історію компанії, стратегію розвитку, корпоративне життя.

Баланс безцінний! Найвищий пілотаж інтерв’ю — коли у кандидата із співрозмовником виникає контакт, і співбесіда носить характер бесіди, а не допиту. Тоді не доведеться заглядати людині в очі, слідкувати за її руками і очікувати контрольних реплік для того, щоб замовчати або заговорити. Баланс створиться сам собою.

Як створити невимушену атмосферу на інтерв’ю:

• Спробуйте викликати у співрозмовника прихильність до себе. В такому разі, він допомагатиме вам робити бесіду гладкою і комфортною. Якщо ви бачите, що інтерв’юер замкнутий і діловитий, не намагайтеся його розважити життєрадісними посмішками і «милими» ремарками, так ситуація тільки погіршиться — вас будуть вважати «нав’язливим». «Віддзеркалюйте» поведінку співрозмовника, поводьте себе так, як він: не вартує посміхатися, якщо він похмурий. Так само і ваша серйозність буде лише заважати, якщо він налаштований на легку бесіду.
  • Спостерігайте за співрозмовником. Найбільша помилка більшості кандидатів в тому, що вони не прислуховуються до настрою роботодавця, зациклюючись на власних відчуттях. Поставтеся до нього з всією своєю увагою, і вам не доведеться вгадувати, що краще - більше говорити, чи промовчати.
  • Будьте природні, розслабтеся. Якщо ви не будете боятися співрозмовника і будете говорити з ним, начебто це знайома вам людина, то розмова обов’язково складеться. Адже, коли ви розмовляєте із знайомими людьми, почуття напруги не існує, тому що ви розслаблені і природні. Не поспішайте влізати в образ нудного і послідовного, говоріть вільно. Ви самі здивуєтеся, як легко все у вас вийде.

Кілька фактів: 34% менеджерів з підбору персоналу вважають, що результату співбесіди часто шкодить надмірна балакучість. 56% інтерв’юерів серед основних проблем кандидатів називають скутість, страх і невпевненість. 72% інтерв’юерів причиною невдалих співбесід вважають невміння пошукачів презентувати себе.