Notice: Trying to access array offset on value of type null in /virt/homes/licey-mv/licey-mv/application/models/Page.php on line 44

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /virt/homes/licey-mv/licey-mv/application/models/Page.php on line 21
Україна – держава європейська 

Сьогодні:
22 вересня 2021 р.

День Народження в цьому місяці:

Панько Володимир Степанович

24 вересня

Солобчук Людмила Архипівна

26 вересня


Україна – держава європейська

Дата: 2017-03-27

Автор: Ковердюк Н.А.

 

Тема моєї статті «Україна – держава європейська» на перший погляд не говорить нічого нового для нас. Адже наша Батьківщина розташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, у Центральній та Південно-Східній Європі, тобто за своїм географічним розташуванням Україна – звичайно ж держава європейська. Навіть географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської області.

Україна – одна з найбільших держав Європи. Довжина кордону становить 7700 км. Наша Батьківщина межує з сімома країнами: Росія, Білорусія, Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова. Південну частину омивають води Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами: Туреччина, Болгарія, Грузія та інші. Україна - єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів.

В день інавгурації Президент України Петро Порошенко у своєму виступі визначив перспективний шлях нашої держави: "Європейський вибір України – це серце нашого національного ідеалу. Це вибір, зроблений нашими предками і пророками... Ми – народ, що був одірваний від своєї великої Батьківщини Європи - повертаємося до неї." Що ж собою являє Європейський Союз?

Європейський Союз (ЄС) – це сім’я демократичних європейських країн, що спільно працюють задля миру та процвітання. Це – не держава, що має замінити існуючі держави, але це і більше, ніж будь-яка міжнародна організація. ЄС – дійсно унікальне явище. Держави-члени ЄС утворили спільні інституції, делегували деякі зі своїх повноважень, таким чином, щоб рішення щодо окремих спільних питань можна було демократично вирішувати на європейському рівні.

Історично коріння ЄС сягає Другої світової війни.

Ідея європейської інтеграції мала на меті попередити убивчі війни та їхні руйнівні наслідки. Вперше вона була запропонована Міністром закордонних справ Франції Робером Шуманом у промові 9 травня 1950 року. Ця дата – день народження того, чим є зараз ЄС, відзначається щорічно як день Європи, який також святкується в Україні.

На сьогоднішній день в Європейський союз (European Union) входять 28 держав у Європі. Європейська Спільнота (організація-попередник Європейського Союзу) була створена на основі Римського договору, підписаного 25 березня 1957 року Бельгією, Італією, Люксембургом, Нідерландами, Німеччиною та Францією. У 1973 році до цих країн приєдналися Данія, Ірландія та Великобританія, у 1981 році - Греція, у 1986 році - Іспанія та Португалія, а у 1995 році - Австрія, Фінляндія та Швеція. Переговори про приєднання до ЄС успішно завершила Норвегія, проте під час загальнонаціонального референдуму 27-28 листопада 1994 року 52,5% норвежців з тих, що взяли участь у референдумі, проголосували проти членства в Європейському Союзі. У 2004 році до ЄС приєдналися Естонія, Латвія, Литва, Польща, Словаччина, Словенія, Угорщина, Чеська Республіка, Мальта, Кіпр. У 2007 р. - Болгарія та Румунія. А у 2013 році до Європейського Союзу приєдналась Хорватія.

Інституції ЄС

В Європейському Союзі наразі п’ять інституцій:

 1. Європейський Парламент (обирається народами держав-членів);
 2. Рада Європейського Союзу (представляє уряди держав-членів);
 3. Європейська Комісія (рушійна сила та виконавчий орган);
 4. Суд ЄС (забезпечує законність);
 5. Європейський Суд аудиторів (контролює управління фінансами).

Верховенство закону є фундаментом ЄС. Всі рішення та процедури ЄС базуються на договорах, які підписані всіма членами ЄС.

Єдність у розмаїтті: Європа – це континент різних традицій та мов, але, водночас, спільних цінностей. ЄС захищає ці цінності. Він заохочує співробітництво між народами Європи, сприяє єдності, зберігаючи розмаїття, та забезпечує соціальну спрямованість всіх своїх рішень. Роль ЄС у зовнішніх відносинах ще більше посилилась після створення Європейського економічного і монетарного союзу та введення єдиної валюти.

Євро - це єдина валюта Європейського Союзу, запроваджена в 12-х з 28 його країн-членів, які складають Єврозону ЄС. Три країни – Велика Британія, Данія та Швеція – не погодилися вводити євро в 1999 році. В січні 1999 року євро було введено в обіг на світових фінансових ринках. Готівкові банкноти та монети з’явилися в обігу в січні 2002 року. Європейський Центральний Банк, заснований у червні 1998 року у Франкфурті, здійснює управління та контроль за операціями в євро в усіх країнах-членах Єврозони.

У 2003 році Європейським Союзом було започатковано ініціативу "Ширша Європа", яка пізніше трансформувалась в Європейську політику сусідства, що охоплює країни Східної Європи, Північного Середземномор'я та Близького Сходу та (з 2004 року) Південного Кавказу. Україна належить до сфери застосування цієї політики. В рамках ЄПС (Європейська політика сусідства) у лютому 2005 року було підписанo План дій ЄС-Україна на 2005-2007 роки.

Головні вимоги до країн-кандидатів на вступ до ЄС:

 • Бути географічно європейською державою.
 • Прагнути до членства в ЄС.
 • Бути країною з усталеною демократією.
 • Мати ефективну ринкову економіку.
 • Бути згідним та спроможним перейняти весь нормативно-правовий доробок Співтовариства.
 • Отримати згоду Спільноти на приєднання.

Визначені також 4 взаємопов’язані етапи зближення з ЄС: 1) стабілізація, 2) базова європеїзація, 3) укладення асоціації та 4) набуття членства.

Стабілізація включає мирне співіснування з іншими країнами, дієве державне управління у боротьбі з організованою злочинністю та корупцією всередині країни, надійний контроль кордонів і запобігання нелегальних міграцій, становлення правової і заможної держави із прозорим урядуванням.

Базова європеїзація – перехід до усталеної демократії, правової держави та ринкової економіки.

Укладання асоціації – тут мова йде про різноманітні форми асоційованого партнерства, запровадження різних форм економічної інтеграції: приєднання до європейського єдиного ринку, створення митного союзу та зони вільної торгівлі з ЄС.

Набуття членства може тривати від 3 до 10 і більше років, має низку проміжних етапів (від подання офіційного прохання про вступ до офіційного членства у спільноті):

 • підготовка Єврокомісією детального звіту про стан готовності країни-кандидата;
 • ухвалення Європейською Радою рішення про початок переговорів з цією країною на основі звіту комісії;
 • ведення переговорів;
 • підписання угоди;
 • ратифікація угоди країною кандидатом та усіма країнами-членами.

ВІДНОСИНИ МІЖ УКРАЇНОЮ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ:

Історія виникнення

Відносини між Україною та Європейським Союзом були започатковані в грудні 1991 року, коли Міністр закордонних справ Нідерландів, як головуючої в ЄС країни, у своєму листі від імені Євросоюзу офіційно визнав незалежність України.

1991 року були започатковані відносини між Україною та ЄС. 1994 року - підписано Угоду про партнерство та співробітництво, 2001 року - визнається право України стати членом ЄС. 2005 року Рада Європейського Союзу надала Україні статус країни із ринковою економікою. Україна 21 березня 2014 року підписала політичну частину асоціації з метою подальшого вступу в ЄС, а 27 червня 2014 р. економічну — тобто Угоду в повному обсязі.

Отож, з усього вищенаведеного можна зробити такі висновки:

Потрібно пам’ятати, що європейське будівництво було і залишається проектом вільного об’єднання європейських демократій, який засновується на спільних ідеалах, соціально-економічній солідарності та прагненні скасувати існуючі розмежування та кордони. „Розшукувати Європу – це її творити!” (Ружмон, 1961 р.)

Наталія Ковердюк, бібліотекар і координатор Євроклубу


www.mon.gov.ua
nmc-pto.volyn.ua

www.profterminal.volyn.ua

www.useti.org.ua

testportal.gov.ua

kno.rada.gov.ua

www.vstup.infoЯндекс.Метрика