Notice: Trying to access array offset on value of type null in /virt/homes/licey-mv/licey-mv/application/models/Page.php on line 44

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /virt/homes/licey-mv/licey-mv/application/models/Page.php on line 21
Як полюбити себе? 

Сьогодні:
25 січня 2022 р.

День Народження в наступному місяці:

Ковердюк Тетяна Степанівна

15 лютого

Щибор Віра Яківна

23 лютого


Як полюбити себе?

Дата: 2014-06-05

Автор: Лозовик О.Д.

 

Якщо людину з низькою самооцінкою, незадоволеною собою, запитати: "Хто був незадоволений вами, для кого ви були недостатньо гарні?" - Майже в 90% випадків відповідь буде: тато чи мама. Витоки нашої самооцінки закладені батьками. Найлегше сказати, що в усьому винні гени. Але в такому випадку ми позбавляємо себе можливості щось змінити. Можна вибудувати ту, дитячу ситуацію, подумки повернувши себе в той вік, коли вас вперше почали критикувати батьки, і змінити - не її, бо це вже є, а своє ставлення до самої ситуації. Адже критика, немов тонким лезом, зрізає з людини, що ще не сформована, всю творчу спонтанність, всю його енергію, його самооцінку. Відтворивши подумки цю ситуацію, можна знімати той вантаж, ту програму, яка була закладена батьками. І тоді людина бачить себе не очима першої вчительки, яка вбивала в нього "корисне", не очима мами , яка була нею постійно незадоволена, і не очима тата, який вічно говорив: "Ти погано вчишся, і в кого ти такий удався ?" (До речі, це питання дуже корисно задавати самим батькам: "Так в кого ж ми дійсно такі вродили?!") Спробуйте поглянути на себе іншими очима, і Ви зрозумієте, що Ви не так вже і погані, як звикли думати. Самооцінка - завжди результат порівняння. Головне - знайти, з ким себе порівняти. Ці авторитети, природно, у всіх свої. Людина порівнює себе з кимось, хто, на його думку, досяг великих висот. Підлітки вимірюють успіх товариськістю: у кого скільки друзів, хто володіє великим авторитетом серед однолітків. У дорослих інші порівняння: гроші, кар'єра, марка автомобіля, вартість костюму, квартири, дачі, престиж професії - у них свої "іграшки". Ось він - механізм, в основі якого завжди лежить думка: "Я гірше, ніж ..." Якщо у людини низька самооцінка, ця думка завжди гризе її зсередини.

Я у себе одна, іншої не буде

У нас є ілюзія, що ми живемо з чоловіками, коханцями, колегами, друзями, домочадцями і будуємо з ними відносини. Насправді ми живемо самі з собою: "я народилася", "я розлучилася" - і з собою ж будуємо відносини (у більшості це виходить погано). Від ставлення до себе безпосередньо залежить наше спілкування з оточуючими. Якщо, наприклад , вас не влаштовує чоловік, з ним можна розлучитися. Коли не влаштовує начальник , можна перевестися в інший відділ, змінити роботу або не потрапляти йому на очі, підлеглого можна звільнити. Але, коли Вас не влаштовує людина, від якої Ви не можете піти або позбутися, - Ви самі, тут починаються серйозні проблеми.

Є багато способів втекти від себе, але жоден з них ще нікого не рятував. Бігти не треба. Треба допомагати собі. Це навколишній світ перебуває поза зоною вашої компетенції. А коли Ви працюєте над собою, ви працюєте з тим, що знаходиться у Вашій компетенції, адже ви знаєте себе краще за будь-кого іншого. І тому треба вчитися будувати стосунки з собою так само, як з іншою людиною. І шанс такий є - побудувати з собою інші відносини, більш комфортні та продуктивні.

Почати треба з того, що іншого себе у Вас вже не буде і з цією людиною, яку Ви бачите, коли дивитесь у дзеркало, вам належить провести досить велику кількість років.

Звільнитися від вантажу минулого

Одна з головних ознак низької самооцінки - це постійне почуття провини, коли людина як би винна тільки тому, що вона вже існує. Що б вона не робила, все не те і не так. Тому що один із проявів комплексів - постійне прагнення довести татові чи мамі, яка я хороша. Може, батьків вже немає, а програма залишилася. Спробуйте будинку зробити вправу, яку часто пропонують на психологічних тренінгах. Згадайте все погане, що про вас говорили, складіть це в один "кошик" - і символічно викиньте його, таким чином звільнившись. Тому що чиясь думка про вас - це лише чужа думка про Вас. Це не ви, це враження, яке ви справляєте на оточуючих. І треба вчитися розділяти ці речі. Самооцінка людини схожа на вінегрет: вона складається з чужих думок, коли-небудь почутих. Що хтось про мене сказав? З ким я себе порівняв, в чому побачив свої недоліки? У результаті вибудовується ціла низка комплексів, які людина з собою тягне, і от від цього вантажу і треба позбавлятися. Деяка самокритичність притаманна кожному, це властивість мислячої людини - сумніватися в правильності своїх рішень і вчинків, інакше у нас не було б ніяких гальм. Але цінувати свої достоїнства, не забувати, що Ви унікальні, необхідно.

Діалог з дзеркалом

Нема жінки, яка була б задоволена своєю зовнішністю. Навіть моделі, ідеальні створіння, на яких відпочиває погляд, обтяжені великою кількістю комплексів. Одні вважають себе товстими, інші впадають в депресію через прищик на носі, треті незадоволені формою своїх ніг, носа або вух. І це говорить про те, що ми ніколи не дивимося на себе з боку. Ми навіть не бачимо свого відображення в дзеркалі в цілому, бачимо саме ті частини, які нас не влаштовують. І тут все засновано на стереотипах: якщо ви не скроєні по стандартам, а стандарти краси дивляться з усіх обкладинок - ось він привід для страждань! Можна, звичайно, щось виправити, змінити за допомогою пластичної хірургії. Але, якщо заморочка в голові, як себе ні перекроювати, все одно заморочка залишиться. Одна жінка страждала через форму свого носа. Але після операції, повністю змінила її ніс, зробила його ідеально красивим, вона стверджувала, що все одно відчуває, що у неї потворний ніс. Вона вважала, що все життя страждала через свого носа, у всьому був винен ніс. Винуватого прибрали - з життям щось треба робити, а звинувачувати більше нікого. Незадоволеність своєю зовнішністю насправді - це форма безвідповідальності перед самим собою. Адже багато з того, чим жінка в собі незадоволена, можна скорегувати, виправити, займаючись спортом, правильно харчуючись і доглядаючи за собою.

Якщо б я була царицею ...

Багато невпевнених в собі жінок живуть за формулою: "Якби не моя вага, мої ноги, руки, вуха, то все було б у мене добре, і чоловікам би я подобалася, і грошей б у мене було багато, і робота найкраща, і всі б мене любили". І часто виявляється, що це вигідно - чіплятися за свою вагу, щоб можна було поскаржитися комусь на те, що ніхто не любить, щоб довести самій собі факт своєї нещасності замість того, щоб піти в спортивний зал і сісти на дієту.

А що б Ви робили, якби раптом стали такою, як Вам хотілося? Як би поводилися? Чому б не відкинути все те, що заважає Вам чинити так, як Ваш уявний ідеал? Якщо подумати, то виявиться, що всі ці причини помилкові, придумані нами ж.

Давайте знайдемо "головного ворога" - ніс, очі, вуха або ноги. І почнемо діяти так, ніби на його місці щось ідеально красиве, почнемо говорити цій частині тіла компліменти. Нехай це буде нещиро, все одно скажіть цій частині тіла комплімент, причому в дзеркало. І кожен раз, проходячи повз дзеркало - у ванній, на роботі, де завгодно (а всякий раз, коли ми дивимося в дзеркало, око чіпляється за слабкі місця, така особливість людини), захоплюйтеся цією «деталлю». І потім виявляються дивовижні речі: навколишній світ починає реагувати на вас по-іншому, тому що Ви звільняєтесь від чужих думок і випромінюєте самодостатність.

Змініть еталони краси

Спробуйте вести себе так, як якщо б Ви з вашою зовнішністю були еталоном краси. Адже стандарти періодично змінюються. У 20-30-ті роки минулого століття модно було вибілювати шкіру і бути в тілі. Зараз модно бути засмаглими і виснажувати себе дієтами. А тоді на таку високу, худу і засмаглу красуню подивилися б з жахом.

Спробуйте ввести свою власну моду. Адже багато популярних осіб не відповідають стандартам краси. Взяти маленького, лисого Джека Ніколсона або товстувата Жерара Депардьє - чоловіків, в яких закохані жінки в усьому світі. А Барбра Стрейзанд? Красиві вони? Відповісти складно, можливо, й так, але не за тими мірками краси, які вважаються загальноприйнятими. Тому сама по собі краса (а багато жінок роблять ставку саме на зовнішність) - це тип, стандарт, який в даний час в моді.

Зовнішність буде працювати на Вас, коли Ви усвідомлюєте, що вона унікальна, що іншої такої немає і всі думки про те, що вона краща або гірша - це світ ваших власних уявлень. Тому багато людей, яких ми обожнюємо, стають для нас найкрасивішими, хоча зовсім такими не є.

Так що, якщо хочете бути щасливою, комунікабельною, товариською, відчувати себе привабливою, робіть так, ніби Ви і є сама-сама, все це доступно Вам зараз. Ви можете почати власну переоцінку, поставити собі "плюс" прямо зараз - і світ закрутиться навколо Вас! Ось це і є головний рецепт.

Ознаки низької самооцінки:

Часте почуття провини з приводу і без.

Схильність виправдовуватися.

Стан сильного напруги, коли ви знаходитесь в оточенні великої кількості людей, чия думка для вас важлива.

Схильність постійно подумки "прокручувати платівку": "Яка ж я погана, недосконала, невдачлива і т.д.".

Звичка думати про себе як про безнадійну людину, у якої все не так: і обличчя, і постава.

Схильність часто згадувати свої життєві невдачі (розлучення або розрив з коханою людиною, відмова на співбесіді, втрата грошей тощо).

Звичка часто скаржитися на життя, на безпорадність, неможливість що-небудь змінити у своїй ситуації.

Тенденція помічати вади своєї зовнішності при погляді на себе в дзеркало.

Манера одягатися: по ній можна визначити, в яких стосунках з собою знаходитися людина. Одяг, зачіска, доглянутість - це самопрезентація.

Чи намагаєтеся ви замаскувати свої "недоліки" або, навпаки, надмірно підкреслити щось, випнути? Це свідчення неспокійного, перебільшеного відношення до того, як вас сприймуть оточуючі, теж показник низької самооцінки.

Сутула спина, схилена голова, сумна міміка: опущені донизу куточки рота, очей, брів.

Скутість в рухах. Людина з хорошою самооцінкою більш розслаблена фізично і психологічно, вона не бачить для себе загрози з боку оточуючих, фізично активна.


www.mon.gov.ua
nmc-pto.volyn.ua

www.profterminal.volyn.ua

www.useti.org.ua

testportal.gov.ua

kno.rada.gov.ua

www.vstup.infoЯндекс.Метрика